Yurt Partisi Genel Başkanı
Sadettin TANTAN
E-mail Kayıt
Adınız Soyadınız
E-Mail Adresiniz
 
 
 
11 Nisan 2018 Çarşamba

Devlet özelleşince suç çeteleri türedi

Yurt Partisi Genel Başkanı Sadettin Tantan, "Son dönemde devleti özelleştirdiler. Bunun sonucunda da Türkiye'de örgütlü suç çeteleri türedi" dedi.

 Çiftlik Bank, Süt Bank gibi olayların temelinde kirli ve kimliksiz siyaset doğrultusunda vatandaşın gerçek bilgileri öğrenememesi olduğunu söyleyen Yurt Partisi Genel Başkanı Sadettin Tantan, "Son dönemde devleti özelleştirdiler. Bunun sonucunda da Türkiye'de örgütlü suç çeteleri türedi" dedi. Tantan, siyasetçilerin insanlara doğruyu söylemediğini, yıllarca yalan söyleyen siyasetçilerin bilgi edinme haklarını gasp ettiğini belirtti. Örgütlü suçun derebeylerinin, devlet özelleşince devleti ele geçirdiğini öne süren Tantan, şunları söyledi:

( ' ) Belli seviyeye ulaşmış akademisyen, iş adamı gibi insanlar Türkiye'nin geleceğini tehdit eden olayları görmelerine rağmen ses çıkaramıyor. 

"Devlet ele geçirilince otomatik olarak sistem derebeyi ve alt grupları ona hizmet eder hale geliyor. Cahillik, yoksulluk da eklenince toplum birilerine tabi olmaya başlıyor. Şeyhe, hocaya, siyasetçiye, lidere tabi topluma dönüşüyor. Türkiye'de yaşanan en büyük sorun bireylerin tek adam düşüncesi içinde olmaları. Allah'ın yarattığı insanın en büyük özelliği hakka sahip çıkmak ve adaletli olmak. Devlet ele geçirildiği için her şeyi tehdit aracı kullanıyor ve vatandaşı tabi olmaya zorluyor. Devlet ve millet olma vasfı ortadan kalkınca, her şeyi kollayan ve gözeten, herkesin hakkını koruyan tek kişi kaldı. 'Ona tabi olursanız, kurtulursunuz, geleceğiniz aydınlık, tabi olmazsanız kaybolursunuz' algısı yaratılıyor. Böylece belli seviyeye ulaşmış akademisyen, iş adamı gibi insanlar Türkiye'nin geleceğini tehdit eden olayları görmelerine rağmen ses çıkaramıyor, özellikle kendi çocuklarının geleceğini sahiplenemiyor."

( ' ) Kandil'e neden gidilmiyor? Eğer bu yapılamıyorsa BOP devam ediyor, BOP eş genel başkanlığı da devam ediyor anlamına gelir tüm bunlar.

Kirli ve kimliksiz siyasetçilerin dini ve ideolojik kimlikler kullanılarak topluma yalan söylediğini ifade eden Sadettin Tantan, şöyle devam etti: "Bu tür planları tek kişinin yapması mümkün değil. Güvenlik sadece yaşam güvenliği değildir, mal mülk güvenliği yanında insanın ihtiyacı olan en önemli güvenlikten biri de bilgi güvenliğidir, ülkemizde bu yok. Cahil bırakılmış bir toplumda, bilgiye ulaşamayan vatandaşı suçlayamazsınız. Önüne bir şey sunulduğu zaman cazip olarak görüyor. Bu projelerin mantığına baktığınızda bu paranın kazanılması ticaretle olmaz, gayrı meşru yollarla bile çok zor olur. İnsanlar buna rağmen risk alıyor. Burada halkı bilgilendirecek ülkeyi yöneten ve yönetecek olan siyasetçilerdir. Çiftlik Bank olayı, insanların günlük yaşamda menfaatlerini ne kadar öncelediklerinin bir göstergesidir. Hak etmediği bir şekilde zenginleşen, halktan kopuk olan ve halka tepeden bakan, milletvekili olmak için her türlü girişimi yapan insan tipini görünce insanlar, 'Biz neden zengin olmayalım' diye her şeyi yapıyor. AKP ve yandaşları devleti, cemaatler devleti, PKK-KCK devletinin mensuplarının nasıl Türkiye'de zenginleştiğini gören Anadolu insanı çok çabuk tuzağa düşüyor." Tantan, Türkiye'yi Suriye'deki harekâtı çarpıtan Çanakkale Zaferi gibi sunmaya çalışan bir siyasi zihniyetin yönettiğini belirterek, "Kandil'e neden gidilmiyor, eğer bu yapılamıyorsa BOP devam ediyor, BOP eş genel başkanlığı da devam ediyor anlamına gelir tüm bunlar" dedi.